تاریخچه

تاریخچه شرکت قارچ شیراز

شرکت قارچ شیراز

در پی موافقت اصولی اداره کل صنایع استان به راه اندازی کارخانه تولید قارچ خوراکی, شرکت قارچ شیراز به عنوان اولین تولید کننده قارچ خوراکی در استان فارس در تاریخ دهم اردیبهشت سال 1363 تاسیس گردید. بر اساس تاریخچه شرکت قارچ شیراز این شرکت ابتدا اقدام به ساخت مجتمع در زمینی به مساحت دو هکتار در دامنه کوه پل فسا, از اراضی ملی واگذار شده توسط منابع طبیعی استان نمود. این مجتمع دارای محوطه کمپوست سازی, انبار کاه و مواد اولیه, شش سالن تولید قارچ, تونل پاستوریزه مخصوص خاک پوششی و محوطه اداری, نگهبانی و سایر زیر ساخت ها و تجهیزات مورد نیاز می باشد.

موسس این شرکت مهندس عباس مازندرانی است که از اولین دانش آموختگان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز می باشند. ایشان پس از کسب سال ها تجربه در زمینه های مختلف کشاورزی از جمله مدیریت پروژه کشاورزی در دشت قزوین, راه اندازی شرکت های آبیاری قطره ای و بارانی, تهیه تجهیزات مرغ داری, دامداری و ادوات کشاورزی, اقدام به راه اندازی نخستین واحد پرورش قارچ خوراکی در شیراز (و چه بسا در جنوب کشور) نمودند. کار آفرینی ایشان در تاسیس این شرکت در زمانی که هنوز قارچ به عنوان یک ماده مغذی شناخته نمیشد و به نوعی کالایی لوکس به شمار میرفت به معرفی این محصول مفید به جامعه و افزودن آن به سبد غذایی خانواده نقش به سزایی داشت.
این شرکت دارای پروانه بهره برداری به ظرفیت یک صد تن قارچ خوراکی در سال می باشد. از سال 1398 تولید قارچ های دارویی گانودرما و از سال 1400 قارچ دارویی و خوراکی شیتاکه و در سال 1401 قارچ شاه صدف (ارینجی) نیز به تولیدات شرکت افزوده شد. در همین راستا واحدهای فراوری محصولات و تجهیزات مربوطه از جمله دستگاه خشک کن تهیه و به بهره برداری رسید.